Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

Historie PS

První větší poznatky o požárním sportu, sportu hasičů, který vznikl v bývalém SSSR  z potřeby prověřovat odvahu, zvyšovat rychlost, obratnost a sílu  hasičů , přivezl do Československa  v roce 1967 
ing.Pavel STOKLÁSEK. ( 3.2.1939- 11.2.1991) Z tehdejšího Sovětského svazu. Požární sport tam hasiči provozovali již od roku 1937 a postupně se vyvinul v regulerní sportovní disciplínu.

Pavla Stokláska je možné považovat za zakladatele a  propagátora našeho požárního sportu, byl to jeho velký fanda, pod jeho vedením postupně vznikla a řadu let i úspěšně fungovala reprezentace hasičů z povolání.

Požární sport se začal nacvičovat u hasičů v Praze, kde došlo k prvnímu náboru zájemců o tento nový druh sportu-úkolem nácviku byla příprava na I.mezinárodní soutěž v požárním sportu, která se měla konat v roce 1968 v Leningradě v Sovětském svazu (dnes Petrohrad – Rusko).
Vedením a tréninkem družstva byl pověřen Albín PORŠ, velitel hasičské stanice č.2 v Praze-Dejvicích.

Disciplína věž se nacvičovala v Praze-Holešovicích na hasičské stanici v Argentinské ulici, (používalo se dvouhákového žebříku, řebřík se vyhazoval ve stoje v okně, lezlo se po jedné příčli), běh na 100m s překážkami (hadice se spojkami DIN), štafeta 4x100m (hašení pěnovým hasicím přístrojem) a požární útok (stroj PS-8) na stadionu Pod Juliskou.

K přípravě družstva, které mělo zpočátku 23 členů, byla angažována i trenérka atletiky z tehdejší  Rudé Hvězdy Praha slečna Olga Fomenková,několikanásobná mistrně republiky v pětiboji.
Před odletem na své první mezinárodní vystoupení  (letělo se speciálem prezidenta republiky) absolvovalo družstvo červnové čtrnáctidenní soustředění v Třeboni a další čtrnáctidenní soustředění v červenci v Nymburku.
První reprezentační tým složený z pražských hasičů, s naprosto žádnými  zkušenostmi,  letěl v polovině srpna 1968 vlastně do neznáma, hlavně sbírat zkušenosti.
Na start disciplin požárního sportu se čeští reprezentanti postavili poprvé 23. a 24 srpna roku 1968 v Leningradě v SSSR (dnes Petrohrad).
Naši hasiči již byli v Leningradě, když 21.srpna 1968 napadly a okupovaly armády Varšavské smlouvy naši vlast–reakcí na tuto národní tragédii bylo rozhodnutí družstva na protest v připravovaných závodech nestartovat.
Vedení výpravy však hrozbou tvrdých sankcí odpor závodníků zlomilo a přinutilo je k soutěži nastoupit. P
ražští hasiči se po soutěži neměli jak dostat zpátky domů (zákaz letu všech letadel). Nakonec strávili v Leningradě v této pohnuté době více než 3 týdny.
Původní „leningradské“ družstvo se záhy rozpadlo a čtyři jeho členové i trenérka Fomenková po roce 1968 emigrovali.

V celkovém hodnocení skončili naši hasiči v Leningradě poslední z pěti zúčastněných družstev, neboť teprve na místě poprvé viděli přesné provádění jednotlivých soutěžních disciplin a uplatňování pravidel.
Také námi používané nářadí (žebříky, hadice) a výstroj (obuv) se ukázaly pro dobrý výkon jako nepříliš vhodné.
 Při plnění disciplíny výstup na věž spadl z druhého patra Karel Kučera, naštěstí bez následků.
Čeští hasiči získali, pro mnohé překvapivě,  stříbrné medaile v technické disciplíně – v požárním útoku, za vítězným Rumunskem. Nejprve sice došlo k technické závadě - na pořadateli dodaný stroj byl nainstalován přechod ROT-DIN,  (jen tak bylo možno použít naše  hadice B), z přechodky se však uvolnilo těsnění a stříkající voda následně zalila karburátor – motor zhasl. Po protestu útok opakujeme, tentokrát s vypůjčeným rumunským strojem a dosahujeme druhého nejlepšího času soutěže a tím získáváme stříbrné medaile, vůbec první medaile v historii českého požárního sportu.
 

Na této první mezinárodní  soutěži s naší účastí bylo dosaženo těchto nejlepších výsledků.

100m překážek -18,9s (A.Sech-SSSR)
výstup na věž - 15,8s (N.Sorokin-SSSR)
štafeta 4x100m - 76,1s (SSSR)
požární útok - 55,6s (Rumunsko)


Rok 1970 byl pro požární sport u nás zcela zásadní, vrcholné orgány požární ochrany rozhodly o zavedení požárního sportu pro všechny profesionální hasiče v bývalé ČSSR.
V roce 1970 se uskutečnilo i první mistrovství, České, Slovenské a Československé republiky v požárním sportu  v městech Ostrava a Žilina.


V roce 1979 byl požární sport zaveden i mezi dobrovolné hasiče, kteří měli do této doby odlišné soutěže.
Reprezentační družstvo dobrovolných hasičů vzniklo v roce 1984 pod vedením Josefa HABADY a trenéra Bedřicha VRKOČE, první mezinárodní vystoupení měla dobrovolná reprezentace na hasičské olympiádě CTIF v roce 1985 v rakouském Vőcklabrucku.

 

 
 

 

Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 13442
Měsíc: 231
Den: 2